Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

28 niedziela zwykła

2018-10-14

Kościół św. Rocha został przez Stolicę Apostolską podniesiony do godności Bazyliki. Uroczyste ogłoszenie i zgromadzenie wiernych dokona się dziś o godz. 11.00, połączone z Mszą św., podczas której zebrani w kościele pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp. Salvatore Pennecchio będą  dziękowali Bogu za to wyróżnienie i będą prosili, aby ta godność przynosiła pożytek dla wiernych i pamięć o Ojczyźnie. Kościół św. Rocha bowiem stanowi pomnik wdzięczności za uzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Dzień nadania godności Bazyliki jest okolicznością zobowiązującą do modlitwy za Ojczyznę, i dziękczynienie za sto lat niepodległości.

Dziś przeżywamy Dzień Papieski, poświęcony św. Janowi Pawłowi II i Dziełu Nowego Tysiąclecia, które umożliwia podjęcie studiów przez zdolnych młodych ludzi pochodzących z rodzin, które studiów swoim dzieciom nie mogą zapewnić ze względu na brak środków materialnych. Dlatego dzisiaj  przed katedrą będzie zbiórka ofiar na Fundusz Stypendialny Dzieła Nowego Tysiąclecia, które stanowi żywy pomnik św. Jana Pawła II.

1.    Wspomnienia i święta liturgiczne w tym tygodniu:
- wspomnienie św. Teresy od Jezusa, Dziewicy i Doktora Kościoła w poniedziałek 15.X.
- wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej we wtorek 16.X.
- wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego w środę 17.X.
- święto św. Łukasza, Ewangelisty, Patrona Służby Zdrowia w czwartek 18.X.
 W liturgii  Kościoła i w modlitwach osobistych będziemy się modlili w intencji chorych, odnajdując w głębi serca nowy impuls do pomocy im na co dzień.
Zapraszamy pracowników Służby Zdrowia  no coroczne obchody św. Łukasza , ich patrona, do centrum  Wystawienniczo- Konferencyjnego w Białymstoku przy ul. Kościelnej 1A. W programie jest między innymi konferencja Pani dr hab. Jolanty Wasilewskiej pt. Zagrożenia wynikające ze stosowania niekonwencjonalnych sposobów leczenia i jogi” Po konferencji o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej Ks. Bp Henryk Ciereszko i kapelani szpitalni odprawią Msze św. w intencji wszystkich pracujących w Służbie Zdrowia: lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, farmaceutów i innych pracowników.
- wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwa za Ojczyznę podczas Mszy św. o godz. 18.00,a po jej zakończeniu przy pomniku bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
        - wspomnienie św. Jana Kantego, Prezbitera, w sobotę 20.X. W tym dniu modlimy się w intencji pracowników naukowych, nauczycieli akademickich i wszystkich pracujących na uczelniach, zwłaszcza tych, które istnieją w Białymstoku.

2. W następną niedzielę 21 października rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Ofiary na tacę składane w tym dniu są przeznaczone na potrzeby Misji Kościoła Katolickiego.

3. W poniedziałek 22 października przypada wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, Papieża, w naszej katedrze święto. Główna Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego, kazanie wygłosi Ks. Prof. Radosław Kimsza.

4. Akademickie Katechezy Przedmałżeńskie „Laboratorium Miłości” odbędą się w dniach od 15 października do 10 grudnia, w poniedziałki w godz. 18.00 – 19.30 w Sali nr 9(„Winnicy”) przy naszej katedrze.
Warsztatowe Katechezy Przedmałżeńskie „Wieczory dla zakochanych” od 16. października do 11. grudnia, we wtorki w godz. 18.00 – 21.00 w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Białymstoku. Zgłoszenia drogą mailową przez stronę www.spotkaniamalżeńskie.pl( http:/ www.spotkania malżeńskie.pl).

5. Duszpasterstwo Rodzin i Diakonia Życia Ruchu Światło- Życie zapraszają na obchody Dnia Dziecka Utraconego 15 października 2018 r. o godz. 18.00 w naszej katedrze . W programie spotkania: Msza św. i Różaniec z rozważaniami w intencji rodziców po stracie dziecka. W trakcie spotkania będzie można wpisać imiona swoich zmarłych dzieci w Księdze Dzieci Utraconych, a także uzyskać informacje na temat pochówku dzieci zmarłych przed urodzeniem

6. Duszpasterstwo Rodzin i Fundacja „Serce w sercu” zapraszają na Msze św. w intencji ochrony życia ludzkiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku w niedzielę 21 .X.2018 r. Kazania  wygłosi ks. Tomasz Kancelarczyk.

7. Triduum Różańcowe organizowane przez Wspólnoty Nieustającego Różańca Świętego odbędzie się w kościele p.w. św. Kazimierza w Białymstoku w dniach 19-21 października. Będzie to modlitewne czuwanie w intencji Kościoła, Ojczyzny i o pokój na świecie.

8. W następną niedzielę dzieci klas drugich zapraszamy na spotkanie przy katedrze w sali nr 12 po Mszy św. o godz. 9.30.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2019
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii