Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Palmowa

2018-03-25

Dziś w wielu diecezjach obchodzi się Światowy Dzień Młodzieży. W tej Mszy św. modlimy się  w intencji ludzi młodych, aby w Chrystusie odnaleźli swojego Mistrza i Pana i pozostawali z Nim przez całe życie.

1. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Msze św. w poniedziałek, wtorek i środę będą odprawiane wg zwykłego porządku dnia powszedniego. Księża będą spowiadali w tych dniach od godz. 6.00 do 18.00 i podczas Mszy św. o godz. 18.00.

2. W W. Czwartek (29.03.) o godz. 9.00 w katedrze będzie  sprawowana Msza św. z udziałem wiernych, Służby Liturgicznej Ołtarza, kleryków naszego Seminarium Duchownego, księży z całej Archidiecezji i biskupów białostockich pod przewodnictwem Ks. Abp. Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego. Po homilii księża odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Podczas Mszy św. będą też poświęcone oleje do udzielania sakramentów świętych w ciągu roku we wszystkich parafiach Archidiecezji. 

3. Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie o godz. 18.00 z obrzędem umycia nóg pod przewodnictwem Ks. Bp. Henryka Ciereszki, a po jej zakończeniu Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, przy którym wierni będą adorowali Jezusa w W. Czwartek do godz. 22.00 i przez cały dzień w Wielki Piątek do nabożeństwa wieczornego.
Dodatkowa Msza św. będzie sprawowana także o godz. 16.30. 
Tylko te wymienione Msze św. w W. Czwartek będą odprawiane( o godz. 9.00, 16.30 i 18.00). Wierni w największej liczbie powinni się zgromadzić na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.
Spowiedź w katedrze w W. Czwartek w godz. 7.00 – 8.30, 12.00 – 17.00.

4. W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św. Jest tylko nabożeństwo wieczorem o godz. 18.00 skupione na Męce Pańskiej i adoracji Krzyża pod przewodnictwem Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego. Ofiary składane podczas adoracji krzyża są przeznaczone na potrzeby utrzymania grobu Pańskiego i kościołów w Ziemi Świętej. W W. Piątek obowiązuje powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożywanie pokarmów postnych w mniejszej ilości.
Do spowiedzi można przystępować przez cały dzień w godz. 7.00 – 17.00.
Adoracja Najśw. Sakramentu przez cały dzień przy Ołtarzu Wystawienia do nabożeństwa wieczornego, a po nim przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. O godz. 9.00 liturgia godzin: godzina czytań i jutrznia pod przewodnictwem Ks. Abp. Metropolity.
W W. Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

5. W Wielka Sobotę w katedrze od godz. 6.00 przez cały dzień jest czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim i poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w godz. 8.00 – 19.00, tylko podczas Liturgii Godzin o godz. 9.00 w katedrze poświęcenie pokarmów będzie przeniesione do starego kościoła w godz. 9.00 – 10.00). Wszystkich tych, którzy przyniosą pokarmy do poświęcenia prosimy również o poświęcenie czasu na modlitwę przy Grobie Pańskim.
w godz. 7.00 – 15.00 będzie też możliwość spowiedzi w katedrze.
W Wielka Sobotę zaleca się powstrzymanie się od pokarmów 
mięsnych.

6. Liturgia Wigilii Paschalnej w katedrze o godz. 20.00 pod przewodnictwem Ks. Abp. Metropolity. Rozpocznie się jak zwykle przed katedrą. Idąc na liturgię Wigilii Paschalnej zabieramy ze sobą świece, które kilkakrotnie  zapalimy podczas liturgii. Świece wielkanocne można nabyć na plebanii w godzinach 9.00 – 17.30.
Adoracja Najśw. Sakramentu trwa przez całą noc do procesji rezurekcyjnej w Uroczystość  Zmartwychwstania Pańskiego

7. Procesja rezurekcyjna wokół katedry w dniu Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego(1.04.) rozpocznie się o godz. 6.00 i będzie połączona z uroczystą Mszą św. wielkanocną pod przewodnictwem Ks. Abp. Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego. Inne Msze św. w tym dniu wg porządku niedzielnego, począwszy od godz. 8.00.
Wiernych, młodzież i dzieci, którzy podczas procesji pełnią określone funkcje prosimy o przybycie i przygotowanie się do procesji już od godz. 5.30

8. W poniedziałek w oktawie Wielkanocy(2.04.) Msze św. w katedrze wg porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę w tym dniu są przeznaczone na KUL i Centrum Pastoralno-Katechetyczne w Białymstoku. We wtorek w oktawie Wielkanocy(3.04.) 

9. Msza św. za zmarłych na cmentarzu farnym o godz. 11.00.

10 Ze względu na Wielki Tydzień Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest przeniesiona z 25 marca na 9 kwietnia.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2019
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii