Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Świętej Rodziny

2017-12-31

1.    „Dnia 1 stycznia, w oktawie Narodzenia Pańskiego obchodzi się Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu wspomina się również nadanie Najświętszego Imienia Jezus”(Kal. 35F). Jest to także dzień modlitwy o pokój na świecie i Nowy Rok. Za udział w publicznym odśpiewaniu lub odmówieniu hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Msze św. w katedrze w tym dniu wg porządku niedzielnego.

2.    W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca oraz wspomnienia liturgiczne: św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu we wtorek 2 stycznia 2018 r. oraz Najświętszego Imienia Jezus w środę 3 stycznia.

3.    Uroczystość  Objawienia Pańskiego(Trzech Króli) w sobotę 6 stycznia 2018 r. Poświecenie kredy i kadzidła podczas każdej Mszy św. Jest to również Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na Misje. Msze św. wg porządku niedzielnego.
Ks. Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych, rodziny, młodzież i dzieci do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli. Rozpoczęcie Orszaku o godz. 11.45 na Dziedzińcu Pałacu Branickich. Orszak składający się z trzech grup kontynentalnych: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, śpiewając kolędy przejdzie ulicami: Legionowa, Skłodowskiej-Curie, Placem NZS, Liniarskiego, Lipową, Rynkiem Kościuszki i dotrze do placu przed katedrą. Po zakończeniu Orszaku zachęcamy do uczestnictwa w Mszy św. w katedrze o godz. 14.00, której przewodniczyć będzie Arcybiskup Metropolita.

4.    W następną niedzielę Kościół obchodzi Święto Chrztu Pańskiego.
W tym dniu (7. Stycznia 2018 r.) o godz. 20.00 w Drugim Programie Telewizji Polskiej transmitowany będzie na żywo Charytatywny Koncert Kolęd : Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Organizatorami inicjatywy są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska i Caritas Polska.
Podczas trwania  koncertu prowadzona będzie zbiórka smsowa na rzecz ofiar wojny w Syrii i mieszkańców zniszczonego miasta Aleppo. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej szlachetnej inicjatywie. Każdy z nas może się do niej przyłączyć, wysyłając smsy w trakcie transmisji koncertu. Dochód trafi na koncert Caritas Polska. Przypominamy, że Koncert będzie można zobaczyć i go wysłuchać 7 stycznia 2018 r. w niedzielę o godz. 20.00 w TVP 2.

5.    W następną niedzielę dzieci klas czwartych i piątych szkoły podstawowej będą miały swoje spotkanie w sali nr 12 po Mszy św. o godz. 9.30.

6.    Rozpoczyna się kolęda w naszej parafii. W tym tygodniu księża będą odwiedzali rodziny we wtorek i środę(2 i 3 stycznia 2018 r.).
Dokładny program kolędy:
Wtorek 2.1.2018 r. – ul. Waszyngtona 14a, 14b, 18
Środa 3.01.2018 r. – ul. Waszyngtona 1,1a,6,8,9,10,11, 12 i 14
               Ul. M. Skłodowskiej-Curie 15 i 19
W następnym tygodniu są przewidziane odwiedziny rodzin przy ul. Skłodowskiej-Curie, Legionowej, Akademickiej, Krasińskiego, Suraskiej, Rynku Kościuszki, Pięknej, św. Mikołaja, Kalinowskiego, Lipowej, Nowy Świat i Piotrkowskiej.
Kolęda będzie się odbywała od godz. 16.30 do 21.00. Prosimy o przygotowanie krzyża, świec ustawionych na stoliku zaścielonym obrusem oraz wodę świeconą. Ciągle prosimy o odprowadzanie kolędującego księdza od mieszkania do mieszkania czy też od domu do domu.

    W przeddzień o kolędzie będą informowali ministranci delegowani przez naszą parafię.
W minionym roku 2017 wykonaliśmy następujące prace przy kościele: konserwacja części dekoracyjnych portali i oczyszczenie portali katedralnych, konserwacja czterech okien górnych w prezbiterium katedry i wstawienie nowego ich zabezpieczenia, odnowienie elewacji zewnętrznej starego kościoła oraz baszty i zabytkowego muru przy kościele.
Wykonano prace przy elewacji drugiej części budynku kina Ton i w jego otoczeniu.
Na cmentarzu polbrukiem zostały wyłożone aleje przy pierwszej i czwartej bramie oraz część alei przy krzyżu.
Wykonano też niektóre prace na plebanii.
W imieniu parafii dziękuję za pomoc Urzędowi Miejskiemu, wszystkim ofiarodawcom i wykonawcom w/w prac.
    W roku 2018 planujemy podjęcie prac związanych z kaplicą NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w katedrze, kontynuowanie konserwacji niektórych okien w katedrze i rozpoczęcie prac wewnątrz budynku kina Ton.
    Bardzo prosimy o ofiary na wykonanie koniecznych zaplanowanych prac. Możemy je przekazać indywidualnie lub podczas kolędy w odrębnej kopercie z zaznaczeniem, że to jest ofiara na wykonanie zaplanowanych remontów i konserwacji w kościele i przy kościele.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii