Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I niedziela adwentu

2017-12-03

Okres Adwentu jest okresem przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi.
Wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania(Kal.39)
   

1.    Msze św. roratnie i nabożeństwa do Matki Bożej w Adwencie będą odprawiane w katedrze w dni powszednie o godz. 6.30 i 18.00, w niedziele Msza św. o godz. 6.00 będzie złączona z nabożeństwem do Matki Bożej. Roraty akademickie w dni powszednie w starym kościele o godz. 6.50, po ich zakończeniu wspólne śniadanie w piwnicy akademickiej. Wg przyjętego zwyczaju na roraty przychodzimy z zapalonymi lampionami(świecami).
Parafialne rekolekcje adwentowe w katedrze w trzecią niedzielę Adwentu  oraz w poniedziałek i wtorek po tej niedzieli(17-18-19.XII.)

2.    W poniedziałek wspominamy w liturgii św. Barbarę, patronkę górników, flisaków i wszystkich tych, których praca jest zagrożona utratą życia.

3.    W środę 6 grudnia przypada dowolne wspomnienie liturgiczne św. Mikołaja. W tym dniu na roraty zapraszamy dzieci, zarówno rano jak i wieczorem (godz. 6.30 i 18.00) - z lampionami.

4.    W pierwszy czwartek miesiąca (7. grudnia) modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, wspominamy też św. Ambrożego, Biskupa I Doktora Kościoła.

5.     Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przypada w piątek 8 grudnia. Jest to święto patronalne Rycerstwa Niepokalanej.
Msze św. w katedrze o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 16.30 i 18.00.
Podczas Mszy św. o godz. 18.00 akt zawierzenia  służby liturgicznej Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Msza św. o godz. 18.00 w intencji Rycerstwa Niepokalanej – grupy istniejącej w naszej parafii.
W starym kościele Msza św. o godz. 9.00 dla osób należących do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i wszystkich ta drogą życia zainteresowanych.
W dniu Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP nie obowiązuje powstrzymanie się od pokarmów mięsnych.

6.    Spotkanie przyjaciół Radia Maryja odbędzie się w sali nr 10 w poniedziałek 4 grudnia.

7.    Opłatki można nabyć na plebanii w niedziele od godz. 8.00- 18.00, w dni powszednie od godz. 9.00 – 17.30

8.    Dziś po Mszy św. o godz. 11.00, 12.30, 14.00 16.30 i 18.00 w przedsionku kościoła można nabyć kalendarze katedralne, modlitewniki do NMP Matki Miłosierdzia  oraz Pismo Św. Nowego Testamentu w opracowaniu duszpasterskim

9.    Następna niedziela jest dniem modlitwy i pomocy materialnej dla Kościoła na Wschodzie. Ofiary będą zbierane po każdej Mszy św. przed kościołem.

10.    Adwentowy dzień skupienia małżeństw niesakramentalnych pod hasłem „Towarzyszyć, rozeznać, integrować to, co słabe” odbędzie się dnia 10 grudnia tego roku o godz. 17.00 w dolnym kościele Ducha Świętego w Białymstoku(ul. Sybiraków). W programie niedzielna Eucharystia z nauką adwentową oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkania małżeństw niesakramentalnych odbywają się w dolnym kościele Ducha Świętego w Białymstoku w każda drugą niedzielę miesiąca o godz. 17.00.

11.    W następną niedzielę 10 grudnia br. o godz. 13.30 i 16.00 będzie wyświetlany film „Loyola” w budynku kina Ton.

12.     Rekolekcje adwentowe parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 10-11-12 grudnia br. niedziela-poniedziałek-wtorek. Msza św. codziennie o godz. 19.30 w starym kościele farnym w Białymstoku. Rekolekcje prowadzi ks. dr Piotr Sosnowski ze Zgromadzenia Księży Salezjanów. Zapraszamy do uczestnictwa.

13.    Konferencja naukowa pt. „Dokończysz dzieło  Faustyny” poświęcona siostrze Helenie Majewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, uważanej za wileńską kontynuatorkę misji s. Faustyny, odbędzie się 9 grudnia o godz. 10.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A. Więcej informacji na stronie internetowej Archidiecezji.

14.    Zapraszamy do lektury nowego numeru „Dróg Miłosierdzia”, którego głównymi tematami są Adwent i Boże Narodzenie. Zamieszczony jest też , odczytywany dziś w kościołach, List Pasterski Arcybiskupa Metropolity Białostockiego na rozpoczęcie nowego roku liturgicznego pod tytułem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Proponujemy również pierwszy z nowego cyklu artykułów o muzyce kościelnej oraz tekst o obecności Zakonu Bazylianów na Podlasiu.

15.     W następną niedzielę 10.XII. odbędzie się spotkanie dzieci klas trzecich szkoły podstawowej w sali nr 12 po Mszy św. o godz. 9.30

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii