Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

30 niedziela zwykła

2017-10-29


1.    Ks. Bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej, kieruje do nas odezwę z racji uroczystości nałożenia paliusza Ks. Arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie, nowemu Metropolicie Białostockiemu.

Przewielebni Księża, Czcigodne Osoby konsekrowane, Drodzy Archidiecezjanie

Archidiecezja Białostocka przeżywać będzie w niedzielę 5 listopada bieżącego roku o godzinie 11.00 w Archikatedrze Białostockiej podniosłe wydarzenie nałożenia paliusza nowemu Metropolicie Białostockiemu Arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie. Aktu tego, podczas liturgii Mszy świętej, dopełni w imieniu Papieża Franciszka Nuncjusz Apostolski w Polsce, Arcybiskup Salvatore Pennacchio.

Paliusz jest to nakładana na ornat taśma koloru białego, wykonana z jagnięcej wełny, z wyszytymi czarnym jedwabiem sześcioma krzyżami. Jest on oznaką jedności z Biskupem Rzymu i władzy jaką posiada metropolita we własnej prowincji kościelnej. Paliusze poświęcane są przez Papieża, przechowywane na grobie św. Piotra, a następnie uroczyście przekazywane w Rzymie przez Papieża nowo mianowanym metropolitom w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Zbliżające się wydarzenie, do uczestnictwa w którym serdecznie zapraszam, przyjmijmy jako szczególne wezwanie do okazania jedności z naszym Pasterzem, Arcybiskupem Tadeuszem oraz gorącej modlitwy w jego intencji i jego posługi pasterskiej, jaką podejmuje w naszej Archidiecezji. Niech w tę niedzielę, we wszystkich kościołach naszej Archidiecezji, będzie też zanoszona specjalna modlitwa w tych intencjach.2.    W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

3.    W środę 1 listopada Kościół obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w katedrze wg porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 18.00 procesja za zmarłych w kościele. Na cmentarzu w dniu tej Uroczystości będą  odprawiane Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 17.00, o godz. 16.00 wypominki za zmarłych.

4.    Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w czwartek 2 listopada(Dzień Zaduszny). Msze św. w katedrze przed południem wg porządku dnia powszedniego. Msze św. o godz. 6.30 i 8.45 będą połączone z  jutrznią żałobną za zmarłych. Dodatkowa Msza św. o godz. 16.30, o godz. 17.15 wypominki, o godz. 18.00 Msza św. w intencji zmarłych wspominanych w wypominkach
W Dniu Zadusznym Msze św. na cmentarzu będą sprawowane o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. Po Mszy św. o godz. 11.00 procesja żałobna na starym i na nowym cmentarzu, o godz. 16.00 wypominki.

5.    Msza św. za zmarłych biskupów, kapłanów i osoby zakonne będzie sprawowana w sobotę 4 listopada w katedrze o godz. 18.00 z udziałem biskupów białostockich, w dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza.

6.    Za nawiedzenie cmentarza grzebalnego w dniach 1-8 listopada można uzyskać odpust zupełny, w innych dniach roku odpust cząstkowy.
W dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych można uzyskać  odpust zupełny, jeden raz, w kościele lub kaplicy publicznej. Warunki uzyskania odpustu: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” w intencji Ojca Świętego oraz stan łaski uświęcającej. Odpust możemy ofiarować za zmarłych.

7.    Wypominki za zmarłych w katedrze będą odprawiane w piątek (3.XI.), w sobotę (4.XI.) i w niedzielę (5.XI.) o godz. 17.15 oraz i w poniedziałek (6.XI.) o godz. 17.00; wypominki na cmentarzu o godz. 16.00 w dniach 1-6.XI.


OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii