Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

24 niedziela zwykła

2017-09-18

1.  Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży przypada w poniedziałek 18 września 2017 roku. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00. Zapraszamy do udziału w tej Mszy św. młodzież i wszystkich wiernych.

2. Święto sw. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty jest obchodzone w czwartek 21 września. Msza św. o godz. 18.00 w tym dniu zostanie odprawiona pod przewodnictwem Ks. Abp. Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego w intencji pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. VIII Pielgrzymka Nadgraniczna Administracji Skarbowej z Kuźnicy do Sokółki pod hasłem „Jestem. Pamiętam. Czuwam „ odbędzie się 30 września br. Wyjście w z Kuźnicy  z kościoła Opatrzności Bożej o godz. 9.00. Msza św. w sanktuarium w Sokółce o godz. 18.00. Zapraszamy do uczestnictwa.

3. W dniach 23 i 24 września tego roku(sobota i niedziela) odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze. Program pielgrzymki jest podany na plakacie. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w tej pielgrzymce. Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę w intencji rodzin i małżeństw. Modlimy się w intencji małżeństw i rodzin podczas każdej Mszy św. w niedzielę 24 września. W sposób szczególny zapraszamy na Mszę św. o godz. 12.30, podczas której dokona się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
Uroczyste świętowanie rocznicy ślubu i odnowienia przyrzeczeń ślubnych małżeństw Archidiecezji Białostockiej będzie miało miejsce w katedrze  Białostockiej w dniu 30 września 2017 roku(sobota) o godz. 18.00. Eucharystii będzie przewodniczył Ks. Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki.

4.  Dzień Jedności Rolniczej odbędzie się w niedzielę, 24 września br., w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie w Wasilkowie. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.00. Zapraszamy rolników do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za tegoroczne plony.

5. W roku Narodowego Kongresu Trzeźwości Krucjata Wyzwolenia Człowieka Archidiecezji Białostockiej zaprasza wszystkich swoich członków, kandydatów i sympatyków na:
- kongresowy piknik Świadek Wolności” w Warszawie, na Placu Piłsudskiego, w sobotę® 23 września br.(szczegóły na plakatach)
- ogólno[polska pielgryzmkę Krucjaty do Katowic w dniu 30 wrzesnia br. (informacje na temat wspólnego wyjazdu na stronie kozińce.pl.
- comiesięczne spotkania modlitewne Krucjaty, które od października będą się odbywać w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku w pierwsze soboty miesiąca o godz. 17.30.
    Jednocześnie informujemy, że niedziela 24 września br. będzie obchodzona we wszystkich parafiach Polski jako „niedziela kongresowa.” Podczas Mszy św. będziemy się modlili o trzeźwość Narodu i obfite owoce Kongresu. Niech ten dzień będzie też dniem składania przyrzeczeń trzeźwości i  deklaracji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

6. W przyszłą niedzielę 24. Września br. na Mszę św. o godz. 16.30 zapraszamy młodzież, która rozpocznie swoje przygotowanie do bierzmowania. Zapraszamy uczniów klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz klas drugich i trzecich gimnazjum. Bezpośrednio po Mszy św. w katedrze odbędzie się spotkanie wszystkich klas z księżmi odpowiedzialnymi za przygotowanie do bierzmowania.

7. Obchody dni patronalnych miasta Białegostoku odbędą się w dniach od 26 września do 1 października br.
Program obchodów:
Procesja z relikwiami bł. Michała Sopocki, Kapłana z sanktuarium Miłosierdzia Bożego do katedry Białostockiej we wtorek 26 września o godz. 19.00. Procesję poprzedzi Msza św. o godz. 18.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Relikwie pozostaną w katedrze przez 2 dni: w środę i czwartek(27 i 28 września)
Koncert zespołu „Sound”n’Grace” w środę 27 września o godz. 19.00 na Rynku Kościuszki. Wstęp wolny.
Msza św. w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem Abp. Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego w czwartek 28 września, o godz. 18.00 w katedrze połączona z modlitwą w intencji zmarłego Abp. Edwarda Kisiela, pierwszego Metropolity Białostockiego.
Wydarzeniom będzie towarzyszył Jarmark jesienny na Rynku Kościuszki przed Ratuszem od 27 września do 1 października. Więcej informacji na stronie internetowej Archidiecezji oraz na plakatach.

8.  Zapraszamy na koncert 29 września (piątek) o godz. 19.00 w starym kościele farnym, którego 400-lecie  w tym roku obchodzimy i w którym po raz pierwszy wykonywano pieśni: ”Kiedy ranne wstają zorze”, „Wszystkie nasze dzienne sprawy” i kolędę „Bóg się rodzi”. Pieśni te wraz z innymi pochodzącymi z wydanego w 1792 roku w Supraślu w zbiorku „Pieśni Nabożne”, usłyszymy w wykonaniu Męskiego Zespołu Śpiewaczego Schola Gregoriana Sancti Casimiri pod dyr. Mariusza Perkowskiego przy współudziale  Bartosza Izbickiego – muzyka, entnomuzykologa grającego na instrumentach dawnych. Postać ich twórcy – Franciszka Karpińskiego – przybliżą zaś fragmenty jego pamiętników, które stanowią świadectwo życia i obyczajowości XVIII wiecznej Rzeczypospolitej.
W wyjątkowy nastrój tego wydarzenia wprowadzi słuchaczy słowo wstępne Pana Waldemara Smaszcza – białostockiego historyka literatury, krytyka, eseistę i tłumacza, miłośnika poezji Franciszka Karpińskiego,  a także laureata Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego w 2005 roku.

9.    Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę ze szkól położonych na terenie naszej Archidiecezji odbędzie się w piątek 6 października. Zapraszamy do udziału dyrektorów szkół, wychowawców, nauczycieli, katechetów i wszystkich maturzystów. Szkoły prosimy o umożliwienie wyjazdu oraz pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki. Spotkanie organizacyjne katechetów jadących z grupami odbędzie się 18 września o godz. 19.30 w parafii św. Krzysztofa w Białymstoku, ul. Polna 4. Poszczególne szkoły biorące udział w pielgrzymce zgłaszamy do końca września do Ks. Rafała Arciszewskiego, archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży. Tel. 604557740, e-mail: xr.arciszewski@gmail.com

10. W sobotę, 14 października tego roku o godz. 9.00 w centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym rozpocznie się Kurs Lektora. W tym dniu będą też zapisy kandydatów. W kursie , przygotowującym do pełnienie funkcji lektora czytającego Pismo św. w liturgii, mogą brać udział mężczyźni i kobiety w wieku od 16 lat, charakteryzujący się pobożnością, odpowiednią dykcją i naturalnymi predyspozycjami do pełnienia funkcji lektora, posiadający pismo uwierzytelniające od Ks. Proboszcza miejsca zamieszkania. Kandydaci będą uczestniczyli w zajęciach liturgicznych, biblijnych, fonetycznych, śpiewu i duchowości w soboty raz w miesiącu. Zapraszamy chętnych z naszej parafii do udziału w tym przygotowaniu do posługi czytania słowa Bożego podczas Mszy św. i innych nabożeństw.

11.  W następną niedzielę klasy pierwsze szkoły podstawowej zapraszamy na spotkanie w sali nr 12 po Mszy św. w katedrze o godz. 9.30.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii