Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2017-06-04

1.    Za odmówienie w dniu Uroczystości Zesłania Ducha Świętego hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny spełniając wszystkie pozostałe warunki jego uzyskania.

2.    Dziś o godz. 14.00 ks. Stanisław Bolesta, wyświęcony 27 maja tego roku, odprawi Mszę św. prymicyjną w katedrze i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa.
Dziś również o godz. 20.30 będzie miał miejsce  koncert w starym kościele poprzedzony słowem Ks. Prałata Antoniego Lićwinki ukazującym szereg prac przy starym kościele pod jego kierunkiem, które doprowadziły do obecnego wyglądu tej świątyni, której 400-lecie istnienia w tym roku obchodzimy.
W następną niedzielę 11 czerwca o godz. 19.00  tradycje muzyczne starego kościoła przybliży ks. Krzysztof Łapiński, po czym nastąpi koncert organowy w wykonaniu Józefa Kotowicza, wykładowcy na Uniwersytecie Muzycznym w Białymstoku.
    W niedzielę 18 czerwca w katedrze o godz. 10.30 ks. prof. Tadeusz Krahel wygłosi w katedrze wykład nt. historii starego kościoła, o godz. 11.00 zostanie odprawiona w katedrze Msza św.  jubileuszowa z racji 400-lecia starego kościoła z dziękczynieniem Bogu za wszelkie dobro, które przez ten kościół dokonało się pośród ludzi. Homilię wygłosi ks. prof. Tadeusz Kasabuła. O godz. 13.00 jest przewidziany koncert Bardów z Lublina w budynku kina Ton, a o godz. 20.30 koncert w starym kościele. Niedziela 18 czerwca jest ważnym dniem świętowania jubileuszu 400-lecia istnienia starego kościoła farnego w Białymstoku.

3.    W poniedziałek 5. czerwca ( w drugim dniu Zielonych Świąt) Kościół przeżywa święto NMP, Matki Kościoła. Msze św. w katedrze w tym dniu o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.30, 11.00. 12.30, 16.30 i 18.00.

4.    W czwartek, 8. czerwca, przypada  Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, dzień szczególnej modlitwy w intencji Ks. Abp. Stanisława Szymeckiego z racji Jego 70-tej rocznicy święceń kapłańskich, w intencji Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego, Abp. Nominata Tadeusza Wojdy, Bp. Henryka Ciereszkę i wszystkich kapłanów, zwłaszcza tych, którzy pełnią posługę w naszych parafiach. Charakter diecezjalny będą miały modlitwy w Sanktuarium Eucharystycznym w Sokółce o godz. 14.00. W katedrze Msze św. wg porządku dnia powszedniego, uroczyste o godz. 6.30 i 18.00.
5.    W najbliższą sobotę, 10. czerwca, o godz. 11.00, odbędzie się w katedrze białostockiej Uroczystość Święceń Biskupich oraz Ingresu Arcybiskupa Nominata Tadeusza Wojdy, co zapoczątkuje jego posługę Arcybiskupa Metropolity w Archidiecezji Białostockiej. Zapraszamy wszystkich kapłanów, osoby konsekrowane, wszystkich wiernych i przedstawicieli różnych środowisk województwa i miasta do udziału w tej Uroczystości. Ci, którzy nie znajdą miejsca w katedrze, będą mogli uczestniczyć w liturgii przy pomocy telebimu ustawionego na placu przed kościołem, gdzie będzie również wiele miejsc siedzących. Z racji na potrzebę przygotowania katedry na uroczystość Ingresu Msze św. poranne w tym dniu(sobota 10.06.) zostaną przeniesione z katedry do starego kościoła.

6.    Dziś przed kościołem są zbierane ofiary do puszek na wykonanie dalszych prac we wnętrzu świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie stanowiącej Sanktuarium Pamięci Narodowej i wdzięczności Bogu za łaski okazane Narodowi Polskiemu i uzyskaną wolność.

7.    Edycja św. Pawła z Częstochowy wydała książeczkę „STAWAJ DO WALKI” o 7 grzechach głównych z piosenkami nagranymi przez naszą scholę „Winnicę”. To piękne wydanie niech będzie zachętą do walki z naszymi wadami i słabościami. Autorką słów piosenek jest Pani Anna Bayer, a autorem komentarzy Ks. Wojciech Trzaska. Książeczkę z płytą będzie można nabyć w cenie 30 zł. przed katedrą. Gorąco zachęcamy.

8.    W następną niedzielę 11 czerwca mają swoje spotkanie dzieci klas pierwszych.

9.    Główny temat czerwcowego numeru „Dróg Miłosierdzia” brzmi „Przyjdź Duchu Święty. Polecamy artykuły poświęcone Duchowi Świętemu w życiu Kościoła i znaczeniu sakramentu bierzmowania. W bieżącym numerze znajduje się również tekst poświęcony niezwykłemu jubileuszowi 70-lecia święceń kapłańskich Abp. Stanisława Szymeckiego.
Znajdziemy w tym numerze też teksty o kulcie św. Antoniego w Niewodnicy, o modlitwie ignacjańskiej, o cnocie cierpliwości, o świętych męczennikach z Ugandy. Zapraszamy do lektury.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii