Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

2 niedziela Wielkiego Postu

2015-03-01

1.    Dziś przypada Narodowy Dzień  Żołnierzy Wyklętych. O godz. 11.00  zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z racji tego Dnia. Celebrować ją będzie Ks. Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki, homilię wygłosi Ks. Bp Antoni Dydycz z Drohiczyna. Podczas tej Mszy św., w której uczestniczymy, też modlimy się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, prosimy o pokój, wolność i niepodległość oraz o życie oparte na trwałych wartościach warunkujących dobro w Ojczyźnie, o zachowanie wartości chrześcijańskich i wolność Kościoła. Po Mszy św. uroczystości na placu, przy pomniku AK i na cmentarzu wojskowym.

2.    Dziś ofiary składane na tacę podczas Mszy św. są przeznaczone na potrzeby Kurii Metropolitalnej Białostockiej, a ofiary składane do puszek przed kościołem na potrzeby misji katolickich.

3.    W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

4.    W środę 4 marca przypada uroczystość św. Kazimierza Królewicza, głównego patrona białostockiej prowincji kościelnej(Metropolii Białostockiej). W katedrze Msze św. wg porządku dnia powszedniego, uroczyste o godz. 6.30 i 18.00. Uroczysta Msza św. odpustowa z udziałem biskupów Metropolii, przedstawicieli władz i związków zawodowych „Solidarność”, zostanie odprawiona w kościele św. Kazimierza w Białymstoku o godz. 18.00. Zapraszamy do uczestnictwa.

5.    Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na wielkopostne rekolekcje małżeństw niesakramentalnych 8 i 9 marca 2025 roku w dolnym kościele p.w. Ducha Świętego w Białymstoku. W programie: 8 marca(niedziela) godz. 17.00 niedzielna Eucharystia z nauka rekolekcyjna, 9 marca(poniedziałek) godz. 17.30 droga krzyżowa z nauką rekolekcyjną. Rekolekcje poprowadzi ks. Wojciech Niemotko. Przy okazji przypominamy o comiesięcznych spotkaniach małżeństw niesakramentalnych, które odbywają się w drugą niedzielę miesiąca o godz. 17.00.

6.    Uroczystości dziękczynne za ocalenie miasta Białegostoku, w 26. rocznicę katastrofy pociągu przewożącego chlor, odbędą się w poniedziałek 9 marca 2015 r. O godz. 16.30 rozpoczęcie przy krzyżu w miejscu katastrofy, po czym nastąpi procesjonalne przejście do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego.

7.    Zachęcamy do lektury wielkopostnego numeru „Dróg Miłosierdzia”, którego głównym tematem będzie walka z pokusami. Polecamy wywiad z ks. Jerzym Buzunem pt. „Pomiędzy pokusą a grzechem” oraz artykuł omawiający pokusy posiadania, władzy i pychy, którym ulega współczesny człowiek. Do uczestnictwa w światowych dniach młodzieży na łamach „Dróg Miłosierdzia” zachęca ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor krajowego biura  Światowych Dni Młodzieży. Ponadto zapraszamy do lektury artykułu poświęconego zadaniom rodziców w kształtowaniu sumienia dziecka i materiału przedstawiającego postać ks. Wilhelma Szwarca, budowniczego białostockiego kościoła katedralnego.

8.    Spotkanie dzieci klas pierwszych odbędzie się w następną niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30 w sali nr 12 przy katedrze.

9.    Droga Krzyżowa dla dzieci odbędzie się dzisiaj w katedrze po Mszy św. o godz. 9.30. W następne niedziele Wielkiego Postu zapraszamy dzieci i młodzież na  Drogę Krzyżową o godz. 16.00, bezpośrednio przed Mszą św. o godz. 16.30.

10.    W przedsionku kościoła znajdują się przygotowane przez Caritas skarbonki przeznaczone do wkładania w nie wielkopostnych oszczędności, przeznaczonych dla ubogich, płynących z naszych postanowień i wyrzeczeń wielkopostnych. Bardzo prosimy o włączenie się w taką formę pomocy. Skarbonki możemy dziś wziąć ze sobą do domu, a potem z oszczędzonymi pieniędzmi przynieść je do kościoła w niedzielę Miłosierdzia Bożego(pierwszą po Wielkanocy) i złożyć w koszu przy ołtarzu.  Pracownicy Caritas przekażą je ubogim rodzinom.

11.    Na plebanii są do nabycia świece paschalne, które mogą być użyte podczas liturgii Wigilii Paschalnej, a także mogą znaleźć swoje miejsce na stole wielkanocnym. Ofiary składane przy ich nabywaniu będą przeznaczone na  potrzeby ubogich i chorych osób.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii