Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

2 niedziala po Bożym Narodzeniu

2015-01-04

1.    We wtorek, 6 stycznia 2015 r., przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego(Trzech Króli). Msze św. w katedrze wg porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy św. poświęcenie kredy i kadzidła. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na Misje prowadzone przez Kościół Katolicki.
Zapraszamy wszystkich do udziału w Mszy św. Zachęcamy też do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, który rozpocznie się o godz. 12.00 na dziedzińcu przy pałacu Branickich, procesjonalnie przejdzie ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, placem Uniwersyteckim, ulicą Liniarskiego, Lipową, Rynkiem Kościuszki do placu przed katedrą. Po zakończeniu Orszaku będzie możliwość uczestnictwa w Mszy św. w katedrze o godz. 14.00, której przewodniczyć będzie Ks. Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. Przez udział w Orszaku i w Mszy św. oddamy cześć Jezusowi, który poprzez trzech króli objawia się całemu światu.

2.    Od 7 stycznia b.r. rozpoczynamy duszpasterską wizytę kolędową w naszej parafii. 

W tym tygodniu księża odwiedzą rodziny mieszkające przy następujących ulicach: 
w środę 7 stycznia ul. Kilińskiego, Ogrodowa, Pałacowa, Piłsudskiego, Warszawska; 
w czwartek 8 stycznia ul. Nowy Świat, Piotrkowska, Malmeda 9,11,13,13a,13b,17,19; 
w piątek 9 stycznia ul. Malmeda - pozostałe numery, Biała, Białówny, Zamenhofa. 

W następne niedziele będzie podawany sukcesywnie tygodniowy rozkład kolędy. Ministranci w przeddzień jeszcze raz powiadomią o mającej się odbyć kolędzie w poszczególnych mieszkaniach. Nie pobierają oni żadnych opłat, mają skierowanie od parafii delegujące ich do zapowiadania kolędy. 
Kolęda odbywać się będzie w godzinach 16.30 – 21.00. Prosimy o przygotowanie w mieszkaniu stołu zaścielonego białym obrusem, a na nim krzyża, świec, Pisma Świętego oraz wody święconej. Zachęcamy do podtrzymania zwyczaju wprowadzania do pierwszego mieszkania(domu) oraz odprowadzania kolędującego kapłana do mieszkania(domu) następnego.

W ubiegłym roku udało się nam naprawić spękane sklepienia w katedrze oraz pomalować  wnętrze całego kościoła wraz z czyszczeniem niektórych żyrandoli, odnowieniem instalacji elektrycznej i oświetlenia ołtarzy, odnowieniem instalacji nagłaśniającej, czyszczeniem ołtarzy, ścian, filarów i okien, przygotowaniem nowych ram na wota w kaplicy NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia oraz naprawą niektórych ławek. Na cmentarzu został zrobiony chodnik wokół kaplicy z płyt granitowych i kostki cementowej, zostały wykonane niektóre prace w przybudówce przy wejściu do kaplicy oraz postawiony nowy krzyż w nowszej części cmentarza na miejscu krzyża dotychczasowego w dużej mierze zniszczonego przez warunki atmosferyczne.
W tym roku podejmujemy prace na wieży katedry. Już są stawiane tam rusztowania. Wymaga to sporządzenia dokładnej ekspertyzy specjalistów, dobrego projektu działań i specjalistycznego wykonania remontu. Wszystkie te prace są kosztowne. Dlatego prosimy o ofiary na ten cel. Można je składać osobiście na plebanii lub przy okazji kolędy. Na kolędzie najlepiej ofiarę na remont wieży złożyć w oddzielnej kopercie z zaznaczeniem że to jest na ten cel. Wykonanie prac na wieży jest bardzo pilne!
W katedrze nie mogliśmy odnowić wszystkich żyrandoli ze względu na brak funduszy. Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby ktoś wykorzystując swoje możliwości, pomógł sfinansować odnowienie kolejnych żyrandoli w katedrze.
Za wszystkie ofiary złożone podczas kolędy na remont katedry składamy serdeczne Bóg zapłać!

3.    W najbliższą niedzielę (11.I.) przypada Święto Chrztu Pańskiego, szczególny dzień dziękczynienia za łaskę chrztu i podjęcia z nową mocą  przez rodziców naturalnych i chrzestnych oraz samych ochrzczonych zobowiązań z chrzty wynikających.

4.    Spotkanie absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbędzie się 11 stycznia 2015 roku w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 46. Rozpocznie się ono Mszą św. w kaplicy seminaryjnej o godz. 15.00. Zapraszamy wszystkich absolwentów z rodzinami.

OGŁOSZENIA

AKTUALNOŚCICopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii