Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

AKTUALNOŚCI

Koncert z okazji 400-lecia starego kościoła farnego

2017-09-23

Zapraszamy na koncert 29 września (piątek) o godz. 19.00 w starym kościele farnym, którego 400-lecie w tym roku obchodzimy i w którym po raz pierwszy wykonywano pieśni: ”Kiedy ranne wstają zorze”, „Wszystkie nasze dzienne sprawy” i kolędę „Bóg się rodzi”.

 Pieśni te wraz z innymi pochodzącymi z wydanego w 1792 roku w Supraślu w zbiorku „Pieśni Nabożne”, usłyszymy w wykonaniu Męskiego Zespołu Śpiewaczego Schola Gregoriana Sancti Casimiri pod dyr. Mariusza Perkowskiego przy współudziale  Bartosza Izbickiego – muzyka, entnomuzykologa grającego na instrumentach dawnych. Postać ich twórcy – Franciszka Karpińskiego – przybliżą zaś fragmenty jego pamiętników, które stanowią świadectwo życia i obyczajowości XVIII wiecznej Rzeczypospolitej.

W wyjątkowy nastrój tego wydarzenia wprowadzi słuchaczy słowo wstępne Pana Waldemara Smaszcza – białostockiego historyka literatury, krytyka, eseistę i tłumacza, miłośnika poezji Franciszka Karpińskiego,  a także laureata Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego w 2005 roku.


AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIACopyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii