Katedra Białostocka

Bazylika Mniejsza Wniebowziecia Najświetszej Maryi Panny

ECLESIA SANCTA BIALOSTOCIENSIS

Katedralny Chór CARMEN

    Katedralny Chór CARMEN powstał przy białostockiej prokatedrze we wrześniu 1988 roku. Jego założycielem był ks. Jan Wierzbicki, a opiekunem pozostaje do dzisiaj proboszcz katedry ks. Antoni Lićwinko.

    Od początku istnienia zespół włączał się aktywnie w uświetnianie uroczystości kościelnych i patriotycznych w Białymstoku i okolicach. W latach 1992-1996 chór koncertował na Litwie, Białorusi, w Rosji, Włoszech i na Sycylii, Austrii, Niemczech. W 1994 roku Katedralny chór "Carmen" zdobył I nagrodę na Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Mohylewie. W 1997 roku zespół ponownie odwiedził Białoruś, w listopadzie 1999 wziął udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej G. P. da Palestrina w Rzymie oraz wykonał kilka koncertów na terenie Włoch, a w październiku 2001 roku był uczestnikiem XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii. W maju 2002 roku zdobył I miejsce w kategorii chórów parafialnych na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.

    Chór towarzyszył wielu uroczystościom odbywającym się w Białymstoku i całym kraju, brał udział w cyklicznych imprezach kulturalnych, takich jak Katedralne Koncerty Organowe czy Moniuszkowski Festiwal Podlasia; współpracował w Radiem Białystok, a także z Teatrem Dramatycznym im. A.Węgierki w Białymstoku biorąc udział w spektaklu Mały Książę. W marcu 2002 roku pod batutą dyrekcją wybitnego organisty i klawesynisty Marka Toporowskiego wykonał operę-oratorium Acis i Galatea G.F. Haendla. Obecnie chór tworzą głównie studenci białostockich uczelni, uczniowie starszych klas szkół średnich oraz osoby pracujące. W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, świeckie, patriotyczne, ludowe. Chór wykonuje polifonię renesansową, utwory barokowe wokalne i wokalno - instrumentalne, romantyczne dzieła religijne i świeckie, kompozycje współczesne. Stałym punktem repertuarowym są kościelne pieśni na cały rok liturgiczny.

   Od 1996 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Bożena Bojaryn - Przybyła.

Szczegółowe informacje o chórze CARMEN na www.carmen.bialystok.pl/


Copyright © 2009 - 2018
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

REALIZACJA: N4K | Strony dla parafii