Modlimy się o świętość wszystkich ochrzczonych, o świętość członków rodziny i nas samych.
Modlimy się o świętość powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. Składamy dziś na tacę ofiary przeznaczone na potrzeby naszego Wyższego Seminarium Duchownego, które przygotowuje nowych kapłanów do posługi w Kościele.
1. Dziś w archikatedrze Msze św. są sprawowane wg porządku niedzielnego z Uroczystości Wszystkich Świętych. Po Mszy św. o godz. 18.00 za zmarłych zostaną odprawione nieszpory żałobne i procesja wewnątrz kościoła.
2. Prezes Rady Ministrów zarządził, aby cmentarze w dniach 1-3. Listopada były zamknięte ze względu na szerzącą się epidemię koronawirusa.
3. W kościele na cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych z zachowaniem epidemiologicznych ograniczeń zostaną odprawione następujące nabożeństwa: Msze św. o godz. 9.00 i 11.00, 16.00 – wypominki, 17.00 Msza św. Nie będzie kwesty na odnowienie zabytkowych pomników. Ofiary na ten cel można złożyć do skarbonki w kościele, przekazać osobiście w zakrystii lub wpłacić na konto parafialne z dopiskiem, że ta wpłata jest na pomniki na cmentarzu.
4. W dniu wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych(Dzień Zaduszny) 2. listopada Msze św. w archikatedrze przed południem wg porządku dnia powszedniego, po południu Msza św. o godz. 16.30, wypominki o godz. 17.15 i Msza św. o godz. 18.00. Msze św. o godz. 6.30 i 8.45 będą połączone z jutrznią żałobną.
W kościele na cmentarzu Msze św. o godz. 9.00, 11.00 - połączona z nabożeństwem żałobnym zamiast procesji na cmentarzu, wypominki o godz. 16.00, Msza św. o godz. 17.00.
5. Wypominki są przyjmowane do 6 listopada przy archikatedrze i na cmentarzu. Będą one odprawiane w archikatedrze w dniach 2-6 listopada o godz. 17.00( w pierwszy piątek o godz. 17.15), na cmentarzu o godz. 16.00 każdego dnia 1-6 listopada.
6. Msza św. za zmarłych biskupów i kapłanów Archidiecezji Białostockiej zostanie odprawiona w środę 4 listopada br. o godz. 18.00 w archikatedrze białostockiej. Jest to dzień wspomnienia liturgicznego św. Karola Boromeusza.
7. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
8. Obraz NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia został już odnowiony i zawieszony w kaplicy Najświętszego Sakramentu w archikatedrze. Nowy ołtarz ku czci NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia jest już budowany. Z okazji nowenny i uroczystości NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w białostockiej archikatedrze(7-16.XI.) wiele myśli poświęconych obrazowi NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia znajdziemy w listopadowym numerze czasopisma diecezjalnego „Drogi Miłosierdzia”. Wiele informacji znajdziemy tam także o Cudownym Medaliku – darze Niepokalanej dla ludzkości, z okazji 190 rocznicy objawień Maryi przy rue du Bac w Paryżu.
W sobotę 7 listopada rozpocznie się w naszej Bazylice Archikatedralnej Nowenna do NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Msze św. i nabożeństwa do Matki Miłosierdzia będą sprawowane codziennie o godz. 18.00 (8-15.XI.) .
Prosimy o ofiary na dalsze prowadzenie budowy ołtarza i wystroju kaplicy.
9. Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, ustanawia, co następuje:
Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne 8 dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne 8 dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, , mogą być od siebie oddzielone.
Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych którzy pobożnie nawiedzają kościół i odmówią tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga Ojca” może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzająca lub następującą , albo na sam dzień uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzą miejsca święte oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki(spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najśw. Maryi Panny(np. jutrznię i nieszpory za zmarłych z oficjum Liturgii Godzin, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu, albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
10. Ks. Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki przypomina, że obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa w Mszy św. dla następujących wiernych:
- osób z objawami infekcji
- osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym
- osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem
Ks. Abp dodatkowo udziela ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w tzw. „strefie czerwonej” w okresie jej obowiązywania.
11. W ramach Solidarności z Kościołem Prześladowanym w następną niedzielę 8.XI. przed kościołem będą zbierane ofiary do puszek na potrzeby chrześcijan prześladowanych.
12. Również w następną niedzielę zapraszamy dzieci klas trzecich na Mszę św. o godz. 9.30 i spotkanie przygotowujące do Pierwszej Komunii św. w tym roku szkolnym.